Heureka
Letní tábor - akce pro děti i dospělé

Závazné pokyny pro rodiče

Zde naleznete důležité informace k letním táborům s Heurekou. V nich chceme odpovědět na nejčastější dotazy. Rádi bychom tak předešli případným nedorozuměním. Úhradu tábora jsme každému potvrzovali na e-mailovou adresu. Není nutné u autobusu předkládat doklad o úhradě letního tábora. V případě, že jste potvrzení neobdrželi, rádi je obratem zašleme znovu.

Místo konání tábora je: RZ Mladočov, 570 01 Litomyšl.

Na co nesmíte zapomenout?

Při odjezdu je nutné odevzdat (vše prosím předejte v papírové obálce nadepsané jménem dítěte).

 • Potvrzení o Zdravotní způsobilost dítěte vydané praktickým lékařem. Dokument naleznete zde.
 • Potvrzení o bezinfekčnosti (podepsané v den odjezdu a letní tábor). Dokument naleznete zde.
 • Kartičku pojištěnce (stačí kopie).
 • V případě potřeby písemné instrukce pro zdravotníka tábora a potřebné léky v dostatečném množství (popsat způsob dávkování a léky podepsat).

Věci, které je potřeba vzít s sebou jsou na Vašem uvážení, naše doporučení jsme Vám již zaslali. Je k dispozici na našich stránkách.

Co je důležité

 • Dostatek spodního prádla, ponožek a triček (zejména malé děti).
 • Oblečení a obuv do deště (pokud není pláštěnka, je nutná nepromokavá bunda).
  Prosíme rodiče, aby výbavu do „mokrého“ počasí nepodcenili.
 • Více párů bot!
 • U mladších dětí doporučujeme věci označit (stačí lihovou fixou na štítek oblečení).
 • Nezapomenout láhev na pití a hrníček.

Prosíme vás o kontrolu vší

Rok od roku přibývá případů, kdy při vstupní zdravotnické prohlídce dětem vši najdeme. Rozhodně neplatí, že by dítě muselo kvůli tomu tábor opustit, ale naší povinností je zabránit dalšímu šíření.

V případě, že se v dětském kolektivu před táborem vyskytly vši, případně je dítě mělo, pravidelně mu prohlížejte hlavu, opakovaně sledujte, jestli jsou vši vyhubeny všechny (vši a zejména jejich vajíčka (hnidy) jsou více vidět, když jsou vlasy mokré, umyté i kondicionérem). Napište nám o tom zprávu a předejte ji při nástupu dítěte na tábor. Dítěti na tábor přibalte speciální šampon (jsou volně prodejné, avšak starší typy už nezabírají. Lékaři proto doporučují Orthosan určený pro zvířata, dále Parasidose šampon nebo Jacutin gel). V léčbě budeme na táboře pokračovat.

Prevence klíšťat

V lokalitě, kde tábory pořádáme, se klíšťata vyskytují. Doporučujeme dětem přibalit repelent (nebo podobné prostředky), který klíšťata odpuzuje. Vedoucí oddílu dohlíží na to, aby se děti před akcí v lese nebo na louce postříkali a chránili se před těmito parazity.

Vhodná je také ochrana před komáry, kteří se na táboře rovněž vyskytují.

Jak se dozvím, že má dítě zdravotní komplikace?

Na táboře má zdraví dětí na starosti zdravotník, který rovněž komunikuje s rodiči.

 • V případě úrazu, který si vyžádá ošetření v nemocnici, informujeme rodiče okamžitě po ošetření a konzultujeme další postup.
 • Drobné oděrky, odřená kolena, štípance… jsou ošetřeny a je o nich veden záznam ve zdravotním deníku. Rodičům v těchto případech nevoláme.
 • Při nachlazení informujeme rodiče o zdravotních komplikacích dítěte v případě, že je již druhý den na „marodce“.
 • Rodičům voláme v případě, když se dětem stýská a pláčí, zlobí víc než je zdrávo. Opět společně konzultujeme další postup.

Kdy dítě musí opustit ze zdravotních důvodů tábor?

 • V případě, že jsou mu lékařem předepsaná antibiotika.
 • V případě úrazu, který dítě výrazně omezuje v činnosti na táboře a lékař další pobyt na táboře nedoporučí.

Jestliže probíhající tábor musí účastník ze zdravotních důvodů předčasně ukončit, zavazuje se mu organizace vrátit část poukazu ve výši 100,- Kč za každý celý den neúčasti. Peníze budou zaslány na základě písemné žádosti zákonného zástupce do 30 dnů od doručení žádosti.

Kdy dítě musí opustit kázeňských důvodů tábor?

V případě hrubého porušování táborového řádu může být dítě z tábora vyloučeno. S táborovým řádem je dítě seznámeno na začátku letního tábora. Jedná se zejména o tyto případy:

 • Dítě svévolně, bez vědomí vedoucího opustí prostor tábora.
 • V případě požití alkoholických nápojů a jiných omamných látek.
 • V případě, že dítě opakovaně fyzicky nebo psychicky ubližuje jiným táborníkům.
 • V případě, že dítě opakovaně odmítá poslouchat svého vedoucího.

Ujednání k bodu 2

V případě, že vznikne podezření, že dítě na tábor dovezlo návykové či omamné látky (např. alkohol, cigarety, marihuanu aj.), nebo že je má na táboře u sebe nebo při sobě, či že je dokonce během tábora požilo či požívá, je dítě povinno na pokyn vedoucího mu za tímto účelem umožnit nahlédnout do jeho osobních zavazadel a věcí, a v případě podezření na požití je povinno se podrobit dechové či jiné obdobné zkoušce ze strany vedoucího. Pakliže se poté prokáže, že podezření bylo oprávněné, jde o hrubé porušení táborového a dítě bude bez jakékoli finanční náhrady vyloučeno z tábora.

Jak řešíme kázeňské problémy?

Kázeňské problémy řešíme následovně.

 • Nejprve se řeší v rámci oddílu. Pokud to nepomáhá, promluví si s dítětem hlavní vedoucí tábora.
 • Další krok je telefonická konzultace problému s rodiči.
 • Jestliže ani to nepomůže, je jediným řešením předčasné ukončení tábora a odjezd domů bez možnosti finanční náhrady.

Jak mám s dětmi komunikovat?

Dnes už většina dětí jezdí na tábor s mobilním telefonem. Tím je komunikace pro vás výrazně ulehčena. Z naší strany platí na táboře některá omezení:

 • Dítě si nesmí brát mobilní telefon s sebou na hry a organizované aktivity (hrozí jeho poškození, ztráta a jeho používaní by narušilo činnost).
 • Za mobily, ani další drahé přístroje neručíme. Je na dítěti, aby si na něj dávalo pozor. V případě mladších dětí zvažte, zda dítěti telefon dávat.

Můžete psát pohledy i dopisy (hlavně malé děti mají z pohledu s pěkným obrázkem velkou radost). Pro jistotu uvedeme na tomto místě adresu:

RZ Mladočov, jméno dítěte, Mladočov 2, 570 01 Litomyšl

Jdeme s dobou. Máte možnost poslat dětem krátký vzkaz prostřednictvím našich stránek. Vždy je jednou za den všechny vytiskneme a dětem předáme. Tak mohou mít od vás děti zprávu každý den. Adresa fóra je: http://www.heurekazo.cz/aktualne/forum/detiarodice/.

Jedinečnou službou pro všechny rodiče dětí a příbuzné je „táborový deník“. V letošním roce se jmenuje „KRONIKA“ a dozvíte se v něm vše o dění v táboře – jaké bylo počasí, jaký byl jídelníček, program toho kterého dne a hlavně je vše doplněno celou řadou fotografií.

Malá poznámka: může se stát, že své dítě na fotkách neuvidíte. Neznamená to, že by se mu něco stalo! Neumíme zařídit a pohlídat, aby na fotkách byly všechny děti pravidelně.

Jak táborový deník vypadá a na co se můžete těšit se podívejte do historie na našich stránkách. Například: http://www.heurekazo.cz/archiv/zapisnik-ze-zony/.

Mohu přijet na návštěvu?

Po negativních zkušenostech, které jsme měli v letech, kdy jsme návštěvy povolili, jsme přistoupili k jejich úplnému zákazu. Snažíme se otevřeně rodiče informovat o vše, co se na táboře děje formou táborového deníku. Děti mohou kdykoli rodičům zavolat, stejně jako rodiče nám. Návštěvy znamenají výrazné narušení celkové atmosféry tábora. Dětem, kterým rodiče nepřijeli je smutno, brečí.

Samozřejmě, že ve skutečně naléhavých případech můžete za dítětem přijet kdykoli, máte na to plné právo.

Jak reagovat na dopis nebo telefon, ve kterém si dítě na něco stěžuje (mám pořád hlad, ztrácí se mi peníze, děti jsou na mě zlé, nelíbí se mi tady, chci abyste pro mě hned přijeli…)?

Věřte nám, že děláme vše pro to, aby děti byly spokojené. Jídlo mají pětkrát denně, mohou si přidávat. V případě, že si dítě bude na cokoliv stěžovat doporučujeme následující postup:

 1. Zavolat dítěti, pokud možno s nějakým časovým odstupem (děti mají tendenci vše hodnotit impulzivně, pod dojmem poslední události). Zjistěte okolnosti a pokuste se odhalit příčiny problému.
 2. Obraťte se na hlavního vedoucího. Telefon je 775765557. Ten Vám dá telefonní číslo vedoucího oddílu, který má Vaše dítě na starost a bude vědět o dané situaci nejvíce.
 3. Společně celou věc proberte a dohodněte další postup.

Jak to probíhá u autobusu při dojezdu na letní tábor?

Zpravidla je tam zmatek. Prosíme Vás o následující postup.

 1. Vyčkejte na pokyny zástupce naší organizace.
 2. Našemu zástupci se předává dokumentace dítěte – viz výše. Připravte vše potřebné do jedné obálky, usnadníte nám další manipulaci a zabráníme ztrátám. V případě, že dítě bere léky, předejte je také s popisem dávkování. Prosíme o maximum informací v případě jakýchkoliv zdravotních problémů!
 3. Jakmile předáte dokumentaci, dítě si nastoupí do autobusu a už nevystupuje (nenastupuje dříve).
 4. Tímto způsobem kontrolujeme, zda si nastoupily všechny děti.
 5. Kufry a tašky se nakládají na pokyn řidiče.
 6. Malé tašky, kabelky, případně spacák (není-li zabalen v kufru (cestovní tašce)) si s sebou bere dítě do autobusu.
 7. Prosíme vás o trpělivost.

Kdy jsou časy odjezdů a příjezdů?

Každému z Vás jsme tuto informaci uvedli současně s potvrzením přihlášky. Navíc ji máte k dispozici na stránkách naší organizace s dostatečným předstihem.

Přejeme si, abychom na táborech měli pěkné počasí a děti měly jen samé krásné zážitky.
Vladimír Mauer

Dokument "Závazné pokyny" ke stažení